Головна / OSINT / Український контрнаступ наближається,- осінтер Брейді Афрік, США

Український контрнаступ наближається,- осінтер Брейді Афрік, США

2023/04/18 - 17:28
Український контрнаступ наближається,- осінтер Брейді Афрік, США

Найближчими днями або тижнями очікується контрнаступ українських військ. Майже ніхто не знає точно, де і коли він відбудеться.

Лише п'ять офіційних осіб володіють усіма деталями, зазначив 6 квітня Олексій Данілов, голова Служби безпеки України.

Джурело: economist

Але російські війська готові. 12 квітня британська військова розвідка повідомила, що Росія завершила будівництво трьох шарів оборонних ліній вздовж 120 км (75 миль) лінії фронту в Запорізькій області в очікуванні українського наступу в напрямку Мелітополя (див. супутниковий знімок, на якому зображені протитанкові перешкоди у вигляді зубів дракона, що тягнуться на південний схід вздовж шосе Р37 від Широкого). Захоплення Мелітополя допоможе Україні розірвати сухопутний міст між окупованими регіонами Донбасу та Кримом.

Наступальні сили України складаються щонайменше з десятка бригад (деякі джерела стверджують, що до 18), дев'ять з яких були озброєні і забезпечені західними союзниками (бригада, як правило, налічує кілька тисяч чоловік).

Згідно з документами американської розвідки, які просочилися в Інтернет на початку березня і були широко розповсюджені в квітні, ці дев'ять бригад мають на озброєнні понад 200 танків, 800 інших броньованих машин і 150 одиниць польової артилерії. Це великі сили, але з деякими очевидними слабкостями.

Більшість машин мають слабку броню або взагалі не мають броні. Кількість артилерії відносно скромна - 21-ша бригада, схоже, має лише десять гармат.

Примітно, що новітнє обладнання розпорошене між підрозділами, а не сконцентроване в кількох одиницях. Україна може внести зміни до свого бойового порядку у відповідь на витік інформації, але вона не може розформувати і відновити бригади, які, можливо, тренувалися і готувалися разом протягом тижнів або місяців.

Одна з проблем для України полягає в тому, як досягти несподіванки. Якщо вона зосередить свої сили в певному місці, Росія може виявити ці приготування і відповідно зміцнити свої позиції.

Це ставить на перше місце обман, зазначає Мік Райан, австралійський генерал-майор у відставці. Україні доведеться приховувати концентрацію військ, штаби і логістичні центри. "Це також може означати, що ми побачимо багато менших міні-наступальних операцій замість кількох великих, - каже пан Райан, - просто щоб заплутати російський цикл націлювання і ввести їх в оману щодо основних зусиль України". Україна має певний досвід у цьому: вона розумно використала перший контрнаступ у Херсоні минулого літа, щоб відволікти увагу від несподіваної атаки на Харків на сході.

Якщо Україна зможе досягти тактичної несподіванки, наступне питання полягає в тому, чи зможе вона прорвати російську оборону, а потім швидко перекинути додаткові сили через пролом.

Їй знадобляться мобільні засоби протиповітряної оборони, щоб тримати російські літаки на відстані; незрозуміло, чи є у неї достатньо таких засобів. Їй також доведеться подолати річки і мінні поля - перешкоди, які поглинули цілі російські бригади на сході, - а також величезну мережу російських окопів і укріплень (див. карту). "Немає жодної військової операції, яку було б складніше спланувати, організувати і виконати, ніж прорив загороджень загальновійськовими підрозділами", - каже пан Райан.

Теоретично високоточна артилерія може швидко знищити підготовлену оборону, каже Бен Баррі з аналітичного центру iiss,

вказуючи на використання Британією реактивних систем залпового вогню для знищення бункерів в Афганістані. Але це вимагає професійної синхронізації дій артилерії, піхоти і бронетехніки, щоб війська не наступали надто рано, поки оборона не зруйнована, і не надто пізно, коли російський тиловий ешелон підкріпив місце загородження.

На сьогоднішній день українська армія здебільшого проводить послідовні операції - спочатку артилерійський вогонь, потім наземний наступ - замість більш складних скоординованих операцій,

каже Франц-Штефан Гаді, військовий аналітик, який проводить польові дослідження в країні. Частково це пов'язано з негнучкими командирами радянського зразка і відсутністю широкомасштабних тренувань з загальновійськової підготовки, каже він. Вдосконалення українського командування і управління є пріоритетом для західних чиновників, які допомагають тренувати і консультувати українських генералів у Німеччині протягом останніх тижнів.

Час наступу також залишається невизначеним. Одним з факторів є погода.

Аналітики американської розвідки вважають, що земля на сході України залишатиметься брудною до початку травня. Інший фактор - укомплектованість. Третина бригад, що постачаються Заходом, не будуть повністю екіпіровані і навчені до кінця квітня. За словами пана Баррі, український генеральний штаб може розпочати поетапну атаку з перекиданням деяких бригад пізніше, по мірі їх прибуття, але, можливо, вирішить "приберегти все для великого вибуху", максимізуючи тиск на російську оборону. Занадто довге очікування також дозволить Росії окопатися і поповнити запаси боєприпасів.

Західні чиновники, знайомі з підготовкою України, не впевнені в тому, як все складеться.

За їхніми словами, життєво важливо, щоб українські війська мали впевненість і продовжували рухатися вперед. Багаторівнева оборона Росії призначена для того, щоб заманити наступаючі колони в "зони ураження", які прикриваються заздалегідь прицільною артилерією. Якщо війська запанікують і завмруть, вони можуть бути знищені. Але є побоювання і щодо протилежного: несподіваного розвалу російських військ, який поставить українську армію у гирлі Криму, в змозі заблокувати півострів, атакувати російські порти і бази на ньому і закрити Азовське море для російських кораблів. Великі скупчення російських військ також можуть опинитися в пастці в Херсонській та Запорізькій областях.

Таке приниження вважається малоймовірним - витік інформації з розвідувального управління Міністерства оборони (DIA) прогнозує лише "незначні" здобутки для обох сторін цього року - але не є неможливим.

Багато українських посадовців вітали б це. Але деякі західні занепокоєні тим, що серйозна поразка дестабілізує Росію до небезпечного рівня, що ускладнить для Кремля проведення будь-яких переговорів, які можуть відбутися після цього. Набагато краще, кажуть вони, щоб Володимир Путін, президент Росії, віддав наказ про напівдобровільний відступ, як він зробив із західного берега Дніпра в Херсонській області в листопаді. Мета полягає не в тому, щоб перемогти Путіна у військовому плані, а в тому, щоб переконати його, що відновлення втрачених територій вимагатиме хвилі за хвилею політично ризикованої мобілізації.

Це буде нелегко. Вважається, що Путін досі переконаний, що час на його боці.

Він посилює невдачі на кожному кроці, продовжуючи війну після поразки біля воріт Києва, а потім розтринькуючи сотні тисяч мобілізованих новобранців у безрезультатному наступі навколо Бахмута, починаючи з січня. В оцінці DIA, яку вперше опублікувала газета Washington Post, йдеться про те, що навіть якщо Україна завдасть "неприйнятних втрат російським військам", Росія вважатиме за краще провести нову мобілізацію, а не вступати в переговори. 12 квітня російський парламент ухвалив новий закон, що дозволяє Міністерству оборони видавати електронні, а не фізичні повістки на військову службу, що полегшує примусовий призов призовників. Ще один раунд здається неминучим.

Україна може не отримати другого шансу. Вона може витримати контрнаступ до весни і, можливо, до літа, вважає Майкл Кофман з аналітичного центру CNA.

Але вона буде витрачати боєприпаси і людей в цьому процесі, попереджає він, і це може стати "найвищою точкою" західної допомоги. Вибори в Америці і нестача обладнання будуть накладати все більші обмеження. Найближчі місяці можуть стати вирішальним періодом війни.

Читайте також:

Щоб залишити коментар, будь ласка, авторизуйтесь.

Популярні новини
Останні новини
Подивитись всі новини