Головна / OSINT / OSINT в Україні: як допомагає фронту під час війни?

OSINT в Україні: як допомагає фронту під час війни?

2023/04/17 - 04:46
OSINT в Україні: як допомагає фронту під час війни?

OSINT (відкрита розвідка) як вона працює в Україні і хто такі "Осінтери"

Що таке OSINT?

OSINT (відкрита розвідка) - це процес збору, аналізу та використання відкритих джерел інформації для розвідувальних цілей.

Вона стала невід'ємною частиною сучасної розвідки та аналізу безпеки, оскільки дозволяє отримувати важливу інформацію з відкритих джерел, таких як інтернет, ЗМІ, соціальні мережі та ін.

Джерела інформації

Джерела OSINT можуть бути різні: від офіційних заяв урядів та ЗМІ до постів у соцмережах і блогів. Основні категорії джерел включають:

 • ЗМІ: газети, телебачення, радіо, інтернет-видання;
 • Соціальні мережі: Facebook, Twitter, Instagram, VKontakte, Telegram тощо;
 • Супутникові зображення: Google Earth, DigitalGlobe, Planet Labs;
 • Експертні аналітичні матеріали та доповіді.

Методи аналізу

Одним з ключових аспектів OSINT є аналіз отриманої інформації. Аналітики використовують різні методи для перевірки достовірності, визначення релевантності та з'ясування можливих наслідків зібраної інформації. Методи можуть включати:

 • Аналіз контенту: оцінка змісту джерела, виявлення пропаганди та спроб маніпуляції;
 • Геолокація: визначення місця подій за допомогою супутникових зображень або інших вказівок;
 • Тренд-аналіз: виявлення тенденцій та паттернів у даних, які можуть свідчити про стратегію ворога;
 • Моніторинг соціальних мереж: відстеження активності ворожих сил в соціальних мережах.

Основні гравці на сцені OSINT в Україні

На сцені OSINT в Україні можна виділити кілька ключових гравців, які допомагають збирати, аналізувати та поширювати важливу інформацію під час війни.

Військові структури

Одними з основних користувачів та виробників OSINT в Україні є військові структури, такі як Головне управління розвідки Міністерства оборони України. Вони використовують OSINT для збору інформації про рухи ворожих військ, тактику бойових дій, а також потенційні загрози безпеці країни.

Некомерційні організації

Некомерційні організації, такі як InformNapalm, Bellingcat та StopFake, також активно займаються OSINT. Вони збирають та аналізують інформацію, яка потім використовується для підтвердження фактів агресії з боку Росії, виявлення військової техніки та співпраці з військовими структурами України.

Індивідуальні експерти

Індивідуальні експерти та активісти також вносять свій вклад у OSINT в Україні. Вони можуть працювати самостійно або як частині відповідних груп та спільнот, допомагаючи зібрати інформацію, яка може допомогти у боротьбі з ворогом.

Як OSINT допомагає фронту

OSINT в Україні відіграє важливу роль у підтримці фронту під час війни. Це може включати такі аспекти, як:

Виявлення рухів ворожих військ

Збір інформації про рух ворожих військ, їхню кількість та розташування допомагає військовим командирам приймати обґрунтовані рішення та своєчасно реагувати на загрози.

Аналіз тактики і стратегії ворога

OSINT допомагає виявити тактику та стратегію ворога, що дає можливість українським військовим адаптувати свої дії для ефективного протистояння.

Збір інформації про зброю і техніку

Аналіз відкритих джерел дозволяє виявляти та відстежувати рух військової техніки та зброї ворога, а також визначати нові типи зброї, які вони можуть використовувати.

Приклади успішного використання OSINT в Україні

OSINT допоміг у ряді важливих розслідувань та відкриттів, пов'язаних із війною в Україні.

Виявлення таємних баз російських військ

Використовуючи супутникові зображення та інші джерела, OSINT-аналітики виявили таємні військові бази Росії на території України та прикордонних районах.

Розслідування збиття MH17

Міжнародна група Bellingcat застосувала OSINT для збору доказів у справі збиття пасажирського літака MH17, що допомогло визначити винних у трагедії.

Виклики та обмеження OSINT

OSINT має свої виклики та обмеження, з якими доводиться боротися аналітикам.

Надійність інформації

Одним з ключових викликів OSINT є відсутність гарантії надійності зібраної інформації. Аналітики повинні бути обережні та перевіряти джерела на достовірність.

Шум інформаційний

Велика кількість доступної інформації може ускладнити процес фільтрації та відбору релевантних даних, що може спричинити пропуск важливої інформації або прийняття помилкових рішень.

Маніпуляція інформацією

Спроби маніпуляції або дезінформації також можуть вплинути на результати OSINT-аналізу. Особливо це актуально в умовах інформаційної війни, коли ворожі сторони намагаються вплинути на ситуацію за допомогою неправдивої інформації.

Висновок

OSINT в Україні відіграє важливу роль у підтримці фронту під час війни. Він допомагає виявляти рухи ворожих військ, аналізувати тактику та стратегію ворога, а також збирати інформацію про зброю та техніку. Завдяки зусиллям військових структур, некомерційних організацій та індивідуальних експертів, OSINT став потужним інструментом у боротьбі за суверенітет та безпеку України.


FAQ

 • Що таке OSINT?

OSINT (Open Source Intelligence) - це процес збору, аналізу та поширення інформації з відкритих джерел для розвідувальних та аналітичних цілей.

 • Які основні джерела інформації для OSINT?

Основні джерела включають ЗМІ, соціальні мережі, супутникові зображення та експертні аналітичні матеріали.

 • Які головні гравці займаються OSINT в Україні?

До головних гравців на сцені OSINT в Україні належать військові структури, некомерційні організації та індивідуальні експерти.

 • Які виклики та обмеження OSINT?

Виклики та обмеження OSINT включають перевірку достовірності інформації, фільтрацію та відбір релевантних даних, а також протидію маніпуляціям та дезінформації.

 • Як OSINT допоміг у розслідуванні збиття MH17?

Міжнародна група Bellingcat використала OSINT для збору доказів у справі збиття пасажирського літака MH17, що допомогло визначити винних у трагедії.

Читайте також:

Щоб залишити коментар, будь ласка, авторизуйтесь.

Популярні новини
Останні новини
Подивитись всі новини