Головна / Новини / WSJ: Зеленський схвалив план підриву "Північних потоків", але спробував скасувати його після втручання ЦРУ

WSJ: Зеленський схвалив план підриву "Північних потоків", але спробував скасувати його після втручання ЦРУ

WSJ: Зеленський схвалив план підриву "Північних потоків", але спробував скасувати його після втручання ЦРУ

Видання The Wall Street Journal випустило розслідування щодо підриву газопроводів "Північний потік" у вересні 2022 року, у якому заявляють, що операцію схвалив президент України Володимир Зеленський, а потім намагався скасовувати, коли про неї дізналося ЦРУ.

Джерело: The Wall Street Journal з посиланням на джерела

Деталі: За інформацією видання, ідея операції виникла в травні 2022 року. За словами людей, які брали в ній участь, вона коштувала близько 300 000 доларів. У ній була задіяна невелика орендована яхта з екіпажем з шести людей.

Операцію, за даними WSJ, керував неназваний генерал із досвідом участі в спеціальних операціях, який безпосередньо підпорядковувався тодішньому головкому ЗСУ Валерію Залужному. Також він залучив до координації атаки деяких офіцерів, які мають досвід організації високоризикованих таємних завдань проти Росії. Одним із них був колишній розвідник Роман Червінський.

Зазначається, що президент України Володимир Зеленський спершу усно схвалив план операції, однак коли ЦРУ звернулося до нього з проханням зупинити операцію, він наказав її припинити. Зеленський передав вказівку Залужному, але той проігнорував наказ.

У текстовому листуванні з виданням Залужний відповів, що йому нічого не відомо про операцію, а будь-які припущення про протилежне є "простою провокацією". також він додав, що Збройні сили України не уповноважені проводити закордонні місії, і тому він не брав би в них участі.

WSJ пише, що у вересні 2022 року учасники операції орендували 50-футову прогулянкову яхту під назвою "Андромеда" в німецькому портовому місті Росток на Балтиці. За словами українських офіцерів і людей, знайомих з німецьким розслідуванням, яхта була орендована за допомогою польської туристичної агенції, яку створила українська розвідка для прикриття фінансових операцій майже десять років тому.

На місці диверсії водолази працювали парами та заклали на глибині вибуховий пристрій. 

"Працюючи в непроглядній темряві крижаної води, вони працювали з потужною вибухівкою, відомою як HMX, що була під'єднана до детонаторів з таймером. Невеликої кількості легкої вибухівки було б достатньо, щоб розірвати труби високого тиску", - йдеться в матеріалі.

Також WSJ зазначає, що учасники операції обговорювали можливе скасування операції через погану погоду: "Несприятливі погодні умови змусили екіпаж зробити незаплановану зупинку у шведському порту Сандхамн. Один з водолазів випадково впустив на дно моря вибуховий пристрій. Екіпаж коротко обговорював, чи не припинити операцію через погану погоду, але шторм незабаром вщух, розповіли двоє людей, знайомих з операцією".

Що передувало:

  • Восени 2022 року було пошкоджено три з чотирьох ниток газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2". 
  • США, Велика Британія і Євросоюз назвала це цілеспрямованою диверсією. Російська влада заявила, що в аварії зацікавлені США і їхні союзники. США це заперечили.
  • У листопаді 2023 видання The Washington Post називало Червінського координатором атаки на "Північні потоки". Українська влада і військова розвідка заперечили причетність України до підривів на "Північних потоках".
  • 14 серпня декілька німецьких ЗМІ, зокрема ARD, Süddeutsche Zeitung (SZ) та Die Zeit, повідомили, що ще на початку червня генеральний прокурор Роммель видав перший ордер на арешт головного підозрюваного у підриві – українського інструктора з дайвінгу Володимира. 
  • Spiegel повідомив, що українець, якого Німеччина збиралась арештувати у Польщі за участь у підриві газопроводу "Північний потік", покинув польську територію, оскільки, ймовірно, був попереджений про арешт. 
  • Уряд Німеччини заявив, що розслідування диверсії на газогоні "Північний потік" є найвищим пріоритетом для країни, але його результати не завдадуть шкоди відносинам з Україною.

Читайте також:

Щоб залишити коментар, будь ласка, авторизуйтесь.

Популярні новини
Останні новини
Подивитись всі новини